17- yanvar 2022 — yil TOSHKENT DAVLAT IQTISODIYOT UNIVERSITETI SAMARQAND FILIALIda “KREDIT-MODUL TIZIMIDA PEDAGOGLAR FAOLIYATI VA OʻZLASHTIRISHNI BAHOLASH TIZIMI” mavzusida Iqtisodiyot fakulteti dekani H.I.Turdibekov va assistent: I.S.Shukurov filialdagi Professor- oʻqituvchilar va xodimlarga navbatdagi oʻquv- seminarlari tashkil qilindi.
Bugungi mavzuda HEMIS platformasiga kirganda FANLAR BAZASI menyusiga kiriladi va fan mavzular, resurslar va topshiriqlar bilan toʻldirishlarni va MENING DARS JADVALIM menyusiga kirish qismlaridan toʻgʻri foydalanishni tushuntirib oʻtdilar. O‘quv kursining maqsadi: Ushbu o‘quv kursining maqsadi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalarida kredit-modul tizimini tatbiq qilishga yo‘naltirilgan bo‘lib, unda oliy ta’limning barcha ishtirokchilari – talabalar, ilmiy izlanuvchilar, professor-o‘qituvchilar va mutasaddi rahbarlar uchun zarur ma’lumotlar va hujjatlar shakllari taqdim qilishdir.
Eng asosiysi: O‘quv kursining oliy ta’lim muassasalari faoliyatida tutgan o‘rni hisoblanadi. O‘quv kursi oliy ta’lim muassasalaridagi talabalar, ilmiy izlanuvchilar, professor-o‘qituvchilar va mutasaddi rahbarlar tomonidan tadbiq qilinadigan – kredit-modul tizimining tamoyillari, o‘quv jarayonini rejalashtirish va amalga oshirish, talabalarning mustaqil ta’limini tashkil qilish, talabalar bilimini baholash, o‘qishini ko‘chirish, chetlashtirish va tiklash masalalariga, yangi shakldagi me’yoriy-uslubiy ish hujjatlari, yangi strukturaviy birlik – Registrator ofisi faoliyati, yangi pedagogik faoliyat turlari (edvayzer, lektor va tyutor) ning mazmun-mohiyatini ochib berishni va ularni tadbiq qilish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishni nazarda tutadi. Bugungi HEMIS platformasiga kirganda DAVOMAT JURNALI menyusiga kirish va talabalarni davomatini qattiq nazoratga olish hamda jurnalni menyusiga oʻz vaqtida kiritishni o'rganib chiqishdi.
Shu bilan seminarda filialdagi professor — oʻqituvchilarga HEMIS platformasiga kirganda davomat jurnali menyusiga MAVZUni tanlash va darsga qatnashmagan talabalarga yoʻq belgisi qo'yilishi tartiblarini oʻrgatib borishdi. Barchaga maʼlumki davomatdan tashqari platformaga kirganda BAHOLASH JURNALI menyusi bor va shu menyuda sanani tanlaysiz va javob bergan talabaga baho qoʻyasiz deydi: — assistent: I.S.Shukurov.
Seminarning yakunida barcha professor — oʻqituvchilarga HEMIS platformasi haqida toʻliq maʼlumot berildi.

Семинар-тренинг проходил в СФ ТГЭУ.
17 января 2022 года в САМАРКАНДСКОМ ФИЛИАЛЕ ТАШКЕНТСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО УНИВЕРСИТЕТА декан экономического факультета Х.И. Турдибеков и ассистент: Шукуров И.С. организовали регулярные обучающие семинары для профессоров и преподавателей филиала на тему: «СИСТЕМА ОЦЕНКИ ПЕДАГОГИЧЕСКОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ И ОБУЧЕНИЯ В КРЕДИТНО-МОДУЛЬНОЙ СИСТЕМЕ»
В сегодняшней теме при входе на платформу HEMIS войдите в меню НАУЧНАЯ БАЗА и объясните, как заполнять научные темы, ресурсы и задания, а также как использовать разделы доступа к меню МОЕ РАСПИСАНИЕ УРОКОВ. Задачи курса: Целью данного курса является внедрение кредитно-модульной системы в высших учебных заведениях Республики Узбекистан, в которой участвуют все участники высшего образования - студенты, научные сотрудники, преподаватели. 'предоставить необходимую информацию и формы документов для руководителей и бюрократов.
Самое главное: роль курса в деятельности высших учебных заведений. Курс применяется студентами, научными работниками, преподавателями и должностными лицами высших учебных заведений - принципы кредитно-модульной системы, планирование и реализация учебного процесса, организация самостоятельной учебы студентов, оценка знаний студентов, перевод, снятие и восстановления знаний, новая форма нормативно-методических рабочих документов, новая структурная единица - деятельность ЗАГСа, содержание новых видов педагогической деятельности (эдвайзеры, лекторы и тьюторы) и разработка практических рекомендаций по их выполнение. При входе на платформу HEMIS сегодня они узнали, как получить доступ к меню ПРОДОЛЖЕНИЕ ЖУРНАЛА и как строго контролировать посещаемость студентов и как своевременно ввести журнал в меню.
В то же время профессоров и преподавателей филиала научили выбирать ТЕМУ в меню журнала посещаемости и отмечать «нет» для отсутствующих студентов при входе на платформу HEMIS. Общеизвестно, что помимо посещаемости, при входе на платформу есть меню ЖУРНАЛ ОЦЕНКИ, в котором вы выбираете дату и ставите оценку ответившему студенту: - Ассистент: Шукуров И.С.
По окончании семинара все профессора и преподаватели были полностью проинформированы о платформе HEMIS.