17- yanvar 2022 — yil TOSHKENT DAVLAT IQTISODIYOT UNIVERSITETI SAMARQAND FILIALIda “KREDIT-MODUL TIZIMIDA PEDAGOGLAR FAOLIYATI VA OʻZLASHTIRISHNI BAHOLASH TIZIMI” mavzusida Iqtisodiyot fakulteti dekani H.I.Turdibekov va assistent: I.S.Shukurov filialdagi Professor- oʻqituvchilar va xodimlarga navbatdagi oʻquv- seminarlari tashkil qilindi.
Bugungi mavzuda HEMIS platformasiga kirganda FANLAR BAZASI menyusiga kiriladi va fan mavzular, resurslar va topshiriqlar bilan toʻldirishlarni va MENING DARS JADVALIM menyusiga kirish qismlaridan toʻgʻri foydalanishni tushuntirib oʻtdilar. O‘quv kursining maqsadi: Ushbu o‘quv kursining maqsadi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalarida kredit-modul tizimini tatbiq qilishga yo‘naltirilgan bo‘lib, unda oliy ta’limning barcha ishtirokchilari – talabalar, ilmiy izlanuvchilar, professor-o‘qituvchilar va mutasaddi rahbarlar uchun zarur ma’lumotlar va hujjatlar shakllari taqdim qilishdir.
Eng asosiysi: O‘quv kursining oliy ta’lim muassasalari faoliyatida tutgan o‘rni hisoblanadi. O‘quv kursi oliy ta’lim muassasalaridagi talabalar, ilmiy izlanuvchilar, professor-o‘qituvchilar va mutasaddi rahbarlar tomonidan tadbiq qilinadigan – kredit-modul tizimining tamoyillari, o‘quv jarayonini rejalashtirish va amalga oshirish, talabalarning mustaqil ta’limini tashkil qilish, talabalar bilimini baholash, o‘qishini ko‘chirish, chetlashtirish va tiklash masalalariga, yangi shakldagi me’yoriy-uslubiy ish hujjatlari, yangi strukturaviy birlik – Registrator ofisi faoliyati, yangi pedagogik faoliyat turlari (edvayzer, lektor va tyutor) ning mazmun-mohiyatini ochib berishni va ularni tadbiq qilish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishni nazarda tutadi. Bugungi HEMIS platformasiga kirganda DAVOMAT JURNALI menyusiga kirish va talabalarni davomatini qattiq nazoratga olish hamda jurnalni menyusiga oʻz vaqtida kiritishni o'rganib chiqishdi.
Shu bilan seminarda filialdagi professor — oʻqituvchilarga HEMIS platformasiga kirganda davomat jurnali menyusiga MAVZUni tanlash va darsga qatnashmagan talabalarga yoʻq belgisi qo'yilishi tartiblarini oʻrgatib borishdi. Barchaga maʼlumki davomatdan tashqari platformaga kirganda BAHOLASH JURNALI menyusi bor va shu menyuda sanani tanlaysiz va javob bergan talabaga baho qoʻyasiz deydi: — assistent: I.S.Shukurov.
Seminarning yakunida barcha professor — oʻqituvchilarga HEMIS platformasi haqida toʻliq maʼlumot berildi.

January 17, 2022 at the SAMARKAND BRANCH OF TASHKENT STATE UNIVERSITY OF ECONOMICS Dean of the Faculty of Economics H.I. Turdibekov and assistant: IS Shukurov organized regular training seminars for professors and teachers of the branch on the topic: "SYSTEM OF ASSESSMENT OF PEDAGOGY ACTIVITY AND LEARNING IN THE CREDIT-MODULE SYSTEM"
In today's topic, when entering the HEMIS platform, enter the SCIENTIFIC BASE menu and explain how to fill in the science topics, resources, and assignments, and how to use the access sections to the MY LESSON SCHEDULE menu. Course Objectives: The purpose of this course is to implement a credit-module system in higher education institutions of the Republic of Uzbekistan, in which all participants of higher education - students, researchers, professors. 'is to provide the necessary information and document forms for supervisors and bureaucrats.
Most importantly: the role of the course in the activities of higher education institutions. The course is applied by students, researchers, professors and officials of higher education institutions - the principles of the credit-module system, planning and implementation of the educational process, the organization of independent study of students, students assessment of knowledge, transfer, removal and restoration of knowledge, a new form of normative and methodological working documents, a new structural unit - the activities of the Registrar's Office, the content of new types of pedagogical activities (advisors, lecturers and tutors) and the development of practical recommendations for their implementation. When entering the HEMIS platform today, they learned how to access the CONTINUED JOURNAL menu and how to strictly control student attendance and how to enter the journal into the menu in a timely manner.
At the same time, professors and teachers of the branch were taught how to select a TOPIC in the attendance journal menu and mark no for absent students when entering the HEMIS platform. It is well-known that in addition to attendance, when entering the platform, there is an EVALUATION MAGAZINE menu, in which you select a date and rate the student who answered: - Assistant: IS Shukurov.
At the end of the seminar, all professors and teachers were fully informed about the HEMIS platform.