TDIU SFda professor-o'qituvchilar hamda xodimlarning bo'sh vaqtini mazmunli o'tkazish maqsadida seminar-trening o'tkazildi. Bugungi seminar-treningni filial o'quv ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari F.Axrorov " O'quv jarayonini metodik jihatdan takomillashtirish" mavzusida ma'lumot beridi. Barchamizga ma'kumki ta’lim tizimli bilim olishning eng muhim va ishonchli usulidir. Ta’limga ikki tomonlama aloqa (ta’lim olish va ta’lim berish), shaxsni har tomonlama rivojlantirish va boshqa xususiyatlar xosdir. Ta’lim, shuningdek, o’ziga xos xususiyatlar ham ega.
Ta’lim o’qituvchi tomonidan boshqariluvchi o’ziga xos anglash jarayonidir. O’qituvchining yo’naltiruvchi sifatidagi roli o’quvchilarning aqliy va ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirishni ta’minlovchi bilim, ko’nikma va malakalarni to’liq o’zlashtira olishlarida ko’rinadi. "Oliy ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish, mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor vazifalaridan kelib chiqqanholda zarur sharoitlar yaratilishini ta’minlash shart"— deydi F.Axrorov. seminar-trening davomida Dars - ta’limni tashkil etish asosiy shakli va Hemis dasturlari boyicha turli savol va takliflar o'rtaga tashlandi.
Asosan: I.Fan dasturi
II. ISHCHI DASTUR
III. NAZARIY MATERIALLAR
Ma’ruza yakunida o‘quv jarayoniga tadbiq etilayotgan zamonaviy pedagogik tajrivalar, shaxsga yo‘naltirilgan ta’lim texnologiyalari va interfaol usullarni qo‘llash haqidagi tajribalardan namunalar va fikr-mulohazalar jamlangan slaydlar korsatildi. Shundan so'ng : TDIU SFda professor-o'qituvchilar hamda xodimlar metodik jarayonining ilmiy-nazariy va uslubiy va amaliy asoslarini tahlil etish ko’nikmalariga ega bo’ladilar. Bugungi seminar-trening savollarga boy va qiziqarli yakunlandi.

In order to spend meaningful leisure time of faculty and staff of SB TSUE held a seminar-training. Today's seminar-training will be reported by the Deputy Director for Academic Affairs of the branch F.Akhrorov on "Methodological improvement of the educational process." We all know that education is the most important and reliable way to get systematic knowledge. Education is characterized by two-way communication (learning and teaching), comprehensive personal development and other features. Education also has its own characteristics.
Education is a teacher-led process of understanding. The role of the teacher as a facilitator is reflected in the ability of students to fully master the knowledge, skills and competencies that enable them to develop their intellectual and creative abilities. "It is necessary to radically improve the system of higher education, to create the necessary conditions for the priorities of socio-economic development of the country," Akhrorov said. During the seminar-training, various questions and suggestions on the course - the main form of organization of education and Hemis programs were raised.
Basically: I.Subject program
II. WORKING PROGRAM
III. THEORETICAL MATERIALS
At the end of the lecture there were slides with examples and feedback from modern pedagogical practices applied to the educational process, experiences in the use of person-centered learning technologies and interactive methods. After that: Professors and staff of SB TSUE will have the skills to analyze the scientific-theoretical and methodological and practical bases of the methodological process. Today's seminar-training ended richly and interestingly.