TDIU SFda professor-o'qituvchilar hamda xodimlarning bo'sh vaqtini mazmunli o'tkazish maqsadida seminar-trening o'tkazildi. Bugungi seminar-treningni filial o'quv ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari F.Axrorov " O'quv jarayonini metodik jihatdan takomillashtirish" mavzusida ma'lumot beridi. Barchamizga ma'kumki ta’lim tizimli bilim olishning eng muhim va ishonchli usulidir. Ta’limga ikki tomonlama aloqa (ta’lim olish va ta’lim berish), shaxsni har tomonlama rivojlantirish va boshqa xususiyatlar xosdir. Ta’lim, shuningdek, o’ziga xos xususiyatlar ham ega.
Ta’lim o’qituvchi tomonidan boshqariluvchi o’ziga xos anglash jarayonidir. O’qituvchining yo’naltiruvchi sifatidagi roli o’quvchilarning aqliy va ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirishni ta’minlovchi bilim, ko’nikma va malakalarni to’liq o’zlashtira olishlarida ko’rinadi. "Oliy ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish, mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor vazifalaridan kelib chiqqanholda zarur sharoitlar yaratilishini ta’minlash shart"— deydi F.Axrorov. seminar-trening davomida Dars - ta’limni tashkil etish asosiy shakli va Hemis dasturlari boyicha turli savol va takliflar o'rtaga tashlandi.
Asosan: I.Fan dasturi
II. ISHCHI DASTUR
III. NAZARIY MATERIALLAR
Ma’ruza yakunida o‘quv jarayoniga tadbiq etilayotgan zamonaviy pedagogik tajrivalar, shaxsga yo‘naltirilgan ta’lim texnologiyalari va interfaol usullarni qo‘llash haqidagi tajribalardan namunalar va fikr-mulohazalar jamlangan slaydlar korsatildi. Shundan so'ng : TDIU SFda professor-o'qituvchilar hamda xodimlar metodik jarayonining ilmiy-nazariy va uslubiy va amaliy asoslarini tahlil etish ko’nikmalariga ega bo’ladilar. Bugungi seminar-trening savollarga boy va qiziqarli yakunlandi.

Для полноценного досуга профессорско-преподавательского состава и сотрудников СФ ТГЭУ был проведен семинар-тренинг. О сегодняшнем семинаре-тренинге расскажет заместитель директора по учебной работе филиала Ф.Ахроров на тему «Методическое совершенствование учебного процесса». Все мы знаем, что образование - самый важный и надежный способ получения систематических знаний. Образование характеризуется двусторонним общением (обучение и преподавание), всесторонним личностным развитием и другими особенностями. У образования тоже есть свои особенности.
Образование - это процесс понимания под руководством учителя. Роль учителя как фасилитатора отражается в способности учащихся полностью овладеть знаниями, навыками и компетенциями, которые позволяют им развивать свои интеллектуальные и творческие способности. «Необходимо кардинально улучшить систему высшего образования, создать необходимые условия для приоритетов социально-экономического развития страны», - сказал Ахроров. В ходе семинара-тренинга поднимались различные вопросы и предложения по курсу - основной форме организации обучения и программам Хемис.
В основном: I.Предметная программа
II. РАБОЧАЯ ПРОГРАММА
III. ТЕОРЕТИЧЕСКИЕ МАТЕРИАЛЫ
В конце лекции были представлены слайды с примерами и отзывами из современных педагогических практик, применяемых в учебном процессе, опыта использования личностно-ориентированных технологий обучения и интерактивных методов. После этого: профессора и сотрудники ТГЭУ СФ будут иметь навыки анализа научно-теоретических и методологических и практических основ методического процесса. Сегодняшний семинар-тренинг завершился насыщенно и интересно.