28-dekabr 2021-yil, TDIU SFda Professor - o'qituvchi va xodimlarga 36 soatlik malaka kursini tashkil etishdagi to'g'risidagi qaroriga asosan filialda o'quv kurslari tashkil etildi. Bunda ta'lim sifatini oshirish, yangi ta'lim texnologiyalari va o'qitish usullarini joriy qilish maqsadida 2021 yil 28 dekabr- 11- yanvar 2022 yil kunlari filialdagi professor - o'qituvchi va hodimlar uchun Hemis tizimi, ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish va xorijiy til kurslari bo'lib o'tishi rejalashtirilgan. Bugungi malaka kursida Ilmiy ishlar va innovatsiaylar bo'yicha direktor o'rinbosari Z. Abdullayev TАNLOV MАVZULАRI VА ILMIY LOYIHАLАR QАNDАY ShАKLLАNTIRILАDI? mavzusida seminar - trening o'tdi.
Seminar - treningdagi LOYIHАLАR QАNDАY ShАKLLАNTIRILАDI? mavzusida quydagi asosiy yo'nalishlar haqida ma'lumot berildi:
Moliyalashtirish shakli va usuliga kora loyhalar quydagi turlarga bo'linadi.
Tematik ilmiy tadqiqot loyhalari:
Maqsadli loyhalar:
Tashabbus loyhalar:
Shu mavzudagi Ilmiy loyha moliyalashtirish bosqichlari:
Texnik ekspertiziyadan o'tish Ilmiy texnik kenhgashda mutaxassis tomonidan va ochiq muhokamada baxolash
Vazirlik hayati qarori Ilmiy loyiha 2 ta mutaxassis tomonidan tekshiriladi va 100 ballik shkalada baholanadi. Har ikkalasidan 60 balldan yuqori olgan loyha o'tgan hisoblanadi.

28 декабря 2021 года в соответствии с решением ТГЭУ СФ об организации 36-часового курса обучения профессоров, преподавателей и сотрудников в филиале были организованы учебные курсы. В целях повышения качества обучения, внедрения новых образовательных технологий и методов обучения, с 28 декабря 2021 года по 11 января 2022 года запланирована система Hemis для профессоров, преподавателей и сотрудников филиала, проведение научных исследований и языковые курсы. . В сегодняшнем квалификационном курсе заместитель директора по исследованиям и инновациям Абдуллаев З. КАК ФОРМИРОВАТЬ КОНКУРСНЫЕ ТЕМЫ И НАУЧНЫЕ ПРОЕКТЫ? провел семинар-тренинг по теме.
СЕМИНАР - КАК ФОРМИРУЮТСЯ ПРОЕКТЫ ОБУЧЕНИЯ? По теме были даны следующие основные направления:
В зависимости от формы и способа финансирования проекты делятся на следующие типы.
Тематические исследовательские проекты:
Целевые проекты:
Инициативные проекты:
Этапы финансирования исследовательского проекта по теме:
Техническая экспертиза. Оценка специалиста на научно-техническом совете и в открытом обсуждении.
Решение Коллегии Министерства. Научный проект рассматривается 2 экспертами и оценивается по 100-балльной шкале. Проект, получивший более 60 баллов по обоим критериям, считается прошедшим.