Bugun 2021 yil 14 dekabr kuni soat 14:00 da Toshkent davlat iqtisodiyot Universiteti Samarqand filiali "Raqamli iqtisodiyot, axborot texnologiyalari va mathematik usullar" kafedrasi va Samarqand viloyat Dasturiy maxsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi hamkorligida tashkil etilgan seminar treningi bo'lib o'tdi.
Tadbirni TDIU Samarqand filiali direktori professor O.Murtazayev ochib berdi.
Tadbir davomida Samarqand viloyat dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi direktori v.v.b. Sh.Yusupov shunday deydi: Hozirgi kunda raqamli iqtisodiyot karupsiya va "yashirin iqtisodiyot"ning asosiy kushandasidir. Chunki, raqamlar barcha narsani muxrlaydi, xotirada saqlaydi, kerak paytda ma'lumotlarni tez taqdim etadi. Bunday sharoitda biror bir ma'lumotni yashirish, yashirin bitmlar tuzish, u yoki bu faoliyat haqida to'liq axborot bermaslikning iloji yo'q, kompyuter hammasini namoyon qilib qo'yadi. Ma'lumotlar ko'pligi va tizmliligi yolg'on va qing'ir ishlarga yo'l bermaydi, tizimni aldash imkonsiz. Raqamli iqtisodiyot raqqamli texnologiyalarga asoslangan, elektron biznes, elektron tijorat bilan bog'langan, raqamli tovar va xizmatlar ishlab chiqarayotgan va taqdim etayotgan iqdisodiy faoliyatdir.

On December 14, 2021 at 14:00 in the hall ...
Today, December 14, 2021 at 14:00 a seminar training organized by the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics in collaboration with the Department of "Digital Economy, Information Technology and Mathematical Methods" and the Samarkand Regional Directorate of Software and Information Technology Technology Park .
The event was opened by the director of the Samarkand branch of TSUE, Professor O. Murtazayev.
During the event, the Acting Director of the Samarkand Regional Technology Park of Software and Information Technologies, Acting Director Yusupov says that today the digital economy is a major ally of corruption and the "hidden economy." Because numbers seal everything, store it in memory, and provide information quickly when needed. In such circumstances, it is impossible not to hide any information, to make secret transactions, not to give full information about this or that activity, the computer will show it all. The abundance and systematic nature of the data prevents deception and deception, making it impossible to deceive the system. Digital economy is an economic activity based on digital technologies, connected with e-business, e-commerce, producing and providing digital goods and services.