Bugun 2021 yil 14 dekabr kuni soat 14:00 da Toshkent davlat iqtisodiyot Universiteti Samarqand filiali "Raqamli iqtisodiyot, axborot texnologiyalari va mathematik usullar" kafedrasi va Samarqand viloyat Dasturiy maxsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi hamkorligida tashkil etilgan seminar treningi bo'lib o'tdi.
Tadbirni TDIU Samarqand filiali direktori professor O.Murtazayev ochib berdi.
Tadbir davomida Samarqand viloyat dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi direktori v.v.b. Sh.Yusupov shunday deydi: Hozirgi kunda raqamli iqtisodiyot karupsiya va "yashirin iqtisodiyot"ning asosiy kushandasidir. Chunki, raqamlar barcha narsani muxrlaydi, xotirada saqlaydi, kerak paytda ma'lumotlarni tez taqdim etadi. Bunday sharoitda biror bir ma'lumotni yashirish, yashirin bitmlar tuzish, u yoki bu faoliyat haqida to'liq axborot bermaslikning iloji yo'q, kompyuter hammasini namoyon qilib qo'yadi. Ma'lumotlar ko'pligi va tizmliligi yolg'on va qing'ir ishlarga yo'l bermaydi, tizimni aldash imkonsiz. Raqamli iqtisodiyot raqqamli texnologiyalarga asoslangan, elektron biznes, elektron tijorat bilan bog'langan, raqamli tovar va xizmatlar ishlab chiqarayotgan va taqdim etayotgan iqdisodiy faoliyatdir.

Сегодня, 14 декабря 2021 года в 14:00 состоялся семинар-тренинг, организованный Самаркандским филиалом Ташкентского государственного экономического университета совместно с кафедрой «Цифровой экономики, информационных технологий и математических методов» и Самаркандским областным управлением программно-информационного обеспечения. Технологический парк.
Мероприятие открыл директор Самаркандского филиала ТГУЭ, профессор О.Муртазаев.
В ходе мероприятия исполняющий обязанности директора Самаркандского областного технологического парка программного обеспечения и информационных технологий, исполняющий обязанности директора Юсупов заявил, что сегодня цифровая экономика является главным союзником коррупции и «скрытой экономики». Потому что числа запечатывают все, сохраняют в памяти и быстро предоставляют информацию, когда это необходимо. В таких условиях невозможно не скрывать какую-либо информацию, совершать тайные сделки, не давать полную информацию о той или иной деятельности, компьютер все это покажет. Обилие и систематичность данных препятствует обману и обману, делая невозможным обман системы. Цифровая экономика – это экономическая деятельность, основанная на цифровых технологиях, связанная с электронным бизнесом, электронной коммерцией, производством и предоставлением цифровых товаров и услуг.
В конце семинара были показаны различные видеоролики и видеоролики, относящиеся к сфере.
Студенты ТДИУ СФ получили максимальное количество ответов на свои вопросы по информационным технологиям.