Odatda ko‘pgina grantlar, dasturlar Germaniya uchun keladi. Xo’sh, nega aynan Germaniyada grantlar ko‘p?
Birinchidan, nemislarning faol va izlanuvchan talabalarni dunyo bo‘ylab izlash va ularni rag‘batlantirishga bo‘lgan e’tibori yuqoridir. Ikkinchidan, deyarli barcha ta’lim bepul. Uchinchidan, talabalarni moddiy rag‘batlantirish asosida nemis tilining dunyo bo‘ylab yoyilishini ta’minlash va iqtidorli talabalarni qulay infratuzilmaga ega bo‘lgan kompaniyalarda ishlatishni maqsad qilishadi. Shunday dasturlardan biri mashhur va har tomonlama qulay bo‘lgan DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst yoki inglizcha German Academic Exchange Service) dasturi hisoblanadi. Har yili dunyo bo‘ylab, ko’plab yo‘nalishlar bo‘yicha 100000 dan ortiq talabaga DAAD stipendiyasi tarqatiladi.
Bugun Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samamrqand filialida ham DAAD lektori Anton Umbach bilan yuzma-yuz muloqot tashkil etildi. Unda filialning Iqtisodiyot (oziq-ovqat tizimlarini boshqarish) ta’lim yo’nalishi bo’yicha Germaniyaning Vaynshtefan-Triezdorf amaliy bilimlar universiteti bilan hamkorlikdagi qo’shma dasturining 1 va 2-bosqich talabalari hamda qiziquvchilar ishtirok etdilar. Anton Umbach Germaniya akademik almashinuv dasturi bo’yicha prezentatsiya qildi. Uchrashuv yakunida talabalar o’zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi. Uchrashuv erkin va samimiy tarzda o’tdi.

Большинство грантов и программ обычно поступают в Германию. Так почему в Германии так много грантов?
Во-первых, немцы уделяют большое внимание поиску и мотивации активных и целеустремленных студентов по всему миру. Во-вторых, почти все образование бесплатное. В-третьих, они стремятся обеспечить распространение немецкого языка во всем мире посредством финансовых стимулов для студентов и использовать талантливых студентов в компаниях с удобной инфраструктурой. Одна из таких программ - популярная и удобная программа DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst - Немецкая служба академических обменов). Каждый год более 100 000 студентов по всему миру получают стипендии DAAD во многих областях.
Сегодня в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета также прошла личная встреча с преподавателем DAAD Антоном Умбахом. В нем приняли участие студенты и заинтересованные стороны 1-го и 2-го курсов совместной программы филиала с Университетом прикладных наук в Вайнштефан-Триездорфе в области экономики (5230100-Управление пищевыми системами). Антон Умбах выступил с презентацией немецкой программы академического обмена. В конце встречи студенты получили ответы на свои вопросы. Встреча прошла в свободной и сердечной атмосфере