“COVID-19 Challenge 2020” – bu COVID-19 pandemiyasi oqibatlarini yumshatishga qaratilgan innovatsion vositalar va yechimlar uchun onlayn tanlov bo’lib, unda O’zbekistonning barcha hududlaridan innovatorlar COVID-19 pandemiyasidan aziyat chekkanlarga yordam berish uchun bilim, texnologiya, tibbiyot va tadbirkorlikni birlashtirib, hamkorlikda innovatsiyalarni yaratishlari mumkin.
Koronavirus pandemiyasi davrida O’zbekiston hukumati infektsiyaning tarqalishiga qarshi kurashish uchun bir qator cheklov choralari qabul qilingani tufayli, koʻplab odamlar ishsiz qolishdi. Hozirda fuqarolarning alohida toifalari, shuningdek muayyan hamjamiyatlar va korxonalar yordam va qoʻllab-quvvatlashga muhtoj.
Shu maʼnoda mazkur tanlovni o’tkazish – bu innovatorlar joriy inqirozni yengishga yordam beradigan yangi vositalar oʻylab topadigan, tajriba o’tkazadigan hamda texnologiyalar va raqamli yechimlarni yaratadigan onlayn platforma yaratishga harakatdir.
Tarmoqli va oʻzarohamkorlikyondashuv bilan muhim muammolarga texnologik yechimlarni safarbar qilish, ularni aniqlash va joriy etish orqali COVID-19 inqirozining ijtimoiy va iqtisodiy oqibatlarini barchaga, ayniqsa aholining himoyaga muhtoj guruhlariga taʻsirini kamaytirish va yumshatish mazkur tanlovdan koʻzlangan bosh maqsad hisoblanadi. Tanlov tez joriy etsa boʻladigan va milliy koʻlamda jadal ommalashadigantexnologik yechimlarni izlashga qaratilgan.
Tanlov tashkilotchilari: BMTTDningO’zbekistondagi vakolatxonasi, IT-Park, Oʻzbekiston Yoshlar Ittifoqi va Innovatsion Rivojlanish Vazirligi qoshidagiYoshlar Akademiyasi, Oʻzbekiston savdo-sanoat palatasi, O’zbekiston yoshlar tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash markazi, “Raqamli ishonch” jamg’armasi, Jahon Banki va YHHT.
Shuni qoʻshimcha qilish mumkinki, tanlov tashkilotchilari bir nechta loyiha jamoalari oʻrtasida faoliyat va aksaloqa yoʻnalishida yordam koʻrsatadigan ekspertlar vazifasini bajaradigan mentorlar bilan yelkama-yelka ishlaydilar. Ularning maqsadi bir vaqtning oʻzida muhim va amalga tatbiq etishga layoqatli yechimlarni yaratishdan iboratdir. Har bir yoʻnalisjga 4-5 nafar mentor jalb etiladi.
TANLOV QUYIDAGI YOʻNALISHLARDA BOʻLIB OʻTADI:
1. SOGʻLIKNI SAQLASH
2. YORDAMGA MUHTOJ AHOLIGA KOʻMAKLASHISH
3. KICHIK BIZNES VA BANDLIKNI QOʻLLAB-QUVVATLASH
4. JAMOATCHILIKNI QOʻLLAB-QUVVATLASH
5. TAʼLIM
6. XABARDORLIKNI VA XULQ-ATVORNI YAXSHILASH
7. BO'SH VAQTNI SAMARALI O’TKAZISH
8. BOSHQALAR
Tanlovda yuqoridagi mavzularda qamrab olinmagan yechim va gʻoyalarni ham taklif qilish mumkin.
Biz sizning fikringizcha muhim va tanlovga kiritilishi lozim deb hisoblangan har qanday boshqa mavzular boʻyicha innovatorlarni yechimlarni ilgari surishga taklif qilamiz. Gʻoyalarni olgʻa suring va nostandart fikrlashdan uyalmang!
Tanlovda istalgan kishi qatnashishi mumkin. Qiziquvchilar va kompaniyalar roʻyxatdan oʻtish va taklif etilayotgan texnologik yechim gʻoyasini onlayn shaklni toʻldirish orqali taqdim etishlari soʻraladi. Arizalar qabul qilingandan keyin loyihalar koʻrib chiqiladi. Muvaffaqiyatli gʻoya va loyihalar muallif va jamoalari onlayn suhbatga taklif etiladilar. Suhbatdan muvaffaqiyatli o’tgan novatorlar mentorlikdan (onlayn moderatsiya va aqliy hujum) oʻtadilar hamda yakuniy saralash va shartnoma tuzilishidan avval loyihani himoya qiladilar.
Kamida 5-ta istiqbolli loyiha sinovdan o’tkazish va taklif qilingan texnologik yechimlarni amalga tatbiq etish uchun hamkorlar tomonidan taqdim etilgan 10 000 AQSh dollarigacha boʻlgan moliyaviy mablagʻ bilan taʼminlanadi.
Tashkilotchilar eng samarali yechimlar kelgusida moliyalashtirilishi va joriy inqiroz paytida imkon qadar maksimal ehtimoliy samaraga erishish yoʻlida qoʻllanilishini taʼminlash maqsadida COVID-19 tarqalishining oldini olish boʻyicha Respublika maxsus komissiyasiga murojaat qiladilar.
Tanlovda qatnashish talablari, tanlov qoidalari va qoʻshimcha maʼlumot quyidagi havolada taqdim etilgan: http://covid-19challenge.it-park.uz/.

«COVID-19Challenge2020»- это онлайн конкурс инновационных инструментов и решений для смягчения последствий пандемии COVID-19, где инноваторы со всего Узбекистана могут сотрудничать и создавать инновации, объединяя знания, технологии, предпринимательские навыки, чтобы помочь тем, кого так или иначе затронула пандемия COVID-19.
Ввиду ограничительных мер, принятых правительством Узбекистана, в целях борьбы с распространением вируса в стране, большое количество людей осталось без работы. Сейчас в помощи и поддержке нуждаются как отдельные уязвимые категории граждан, так и отдельные сообщества, и предприятия. С учетом этого, проведение данногоконкурса – это попытка создать онлайн площадку, где новаторы могут придумывать, экспериментировать и создавать технологии и цифровые решения, чтобы помочь справиться с этим кризисом.
Целью конкурса является, с помощью сетевого и совместного подхода, содействие мобилизации, выявлению и развертыванию технологических решений для критических задач по минимизации и смягчению социально-экономических последствий кризиса COVID-19 для всех, и в частности, для защиты уязвимых групп населения. Конкурс направлен на поиск технологических решений, которые могут быть быстро развернуты и потенциально быстро масштабироваться на национальном уровне.
Организаторами конкурса являются: ПРООН в Узбекистане, IT Park, Союз молодежи и Академия молодежи при Министерстве инновационного развития совместно с Министерством занятости и трудовых отношений, Министерством здравоохранения, Торгово-промышленной палатой, Центром поддержки развития молодежного предпринимательства Узбекистана, Фондом «Цифровое доверие», Всемирным Банком и ОБСЕ.
Стоит добавить, что организаторы конкурса будут работать с командой менторов, которые выступят в качестве экспертов для оказания помощи в направлении деятельности и обратной связи между несколькими проектными командами. Их цель в том, чтобы помочь командам, создавать решения, которые являются одновременно значимыми и воплощаемыми в реальность. На каждое направление будут привлечены 4-5 наставников.
Конкурс будет проходить по 8 направлениям:
1. ЗДОРОВЬЕ
2. ПОМОЩЬ УЯЗВИМЫМ ГРУППАМ НАСЕЛЕНИЯ
3. ПОДДЕРЖКА МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА И ЗАНЯТОСТИ
4. ПОДДЕРЖКА СООБЩЕСТВ
5. ОБРАЗОВАНИЕ
6. ПОВЫШЕНИЕ ОСВЕДОМЛЕННОСТИ И МОДЕЛИ ПОВЕДЕНИЯ
7. ДОСУГ
8. ВСЕ ОСТАЛЬНОЕ
Тут можно предлагать решения и идеи, не охваченные предыдущими темами.
Мы приглашаем инноваторов предлагать решения для любых других тем, которые, по вашему мнению, являются важными и должны быть включены. Итак, генерируйте свои идеи и не стесняйтесь мыслить нестандартно!
Право на участие имеет любой человек. Для участия в конкурсе нужно пройти регистрацию, представить идею предлагаемого технологического решения и заполнить онлайн-форму. После получения заявок пройдет обзор проектов. Успешные команды будут приглашены на онлайн-интервью. Прошедшие интервью новаторы будут проходить наставничество (онлайн-модерацию и мозговой штурм), а также делать предварительную защиту проекта до окончательного отбора и заключения контракта.
Kак минимум, 4 проекта будут поддержаны финансовыми взносами в размере до 15 000 долл. США, предоставленными партнерами для тестирования и дальнейшего внедрения предлагаемых технологических решений.
Организаторы будут работать со Специальной Республиканской комиссией по предупреждению распространения COVID-19 для обеспечения того, чтобы наиболее эффективные решения могли получить дальнейшее финансирование и применение для достижения максимально возможного эффекта во время текущего кризиса.
Требования к участию в конкурсе и правила конкурса, а также дополнительная информация доступна по ссылке: http://covid-19challenge.it-park.uz/.