“COVID-19 Challenge 2020” – bu COVID-19 pandemiyasi oqibatlarini yumshatishga qaratilgan innovatsion vositalar va yechimlar uchun onlayn tanlov bo’lib, unda O’zbekistonning barcha hududlaridan innovatorlar COVID-19 pandemiyasidan aziyat chekkanlarga yordam berish uchun bilim, texnologiya, tibbiyot va tadbirkorlikni birlashtirib, hamkorlikda innovatsiyalarni yaratishlari mumkin.
Koronavirus pandemiyasi davrida O’zbekiston hukumati infektsiyaning tarqalishiga qarshi kurashish uchun bir qator cheklov choralari qabul qilingani tufayli, koʻplab odamlar ishsiz qolishdi. Hozirda fuqarolarning alohida toifalari, shuningdek muayyan hamjamiyatlar va korxonalar yordam va qoʻllab-quvvatlashga muhtoj.
Shu maʼnoda mazkur tanlovni o’tkazish – bu innovatorlar joriy inqirozni yengishga yordam beradigan yangi vositalar oʻylab topadigan, tajriba o’tkazadigan hamda texnologiyalar va raqamli yechimlarni yaratadigan onlayn platforma yaratishga harakatdir.
Tarmoqli va oʻzarohamkorlikyondashuv bilan muhim muammolarga texnologik yechimlarni safarbar qilish, ularni aniqlash va joriy etish orqali COVID-19 inqirozining ijtimoiy va iqtisodiy oqibatlarini barchaga, ayniqsa aholining himoyaga muhtoj guruhlariga taʻsirini kamaytirish va yumshatish mazkur tanlovdan koʻzlangan bosh maqsad hisoblanadi. Tanlov tez joriy etsa boʻladigan va milliy koʻlamda jadal ommalashadigantexnologik yechimlarni izlashga qaratilgan.
Tanlov tashkilotchilari: BMTTDningO’zbekistondagi vakolatxonasi, IT-Park, Oʻzbekiston Yoshlar Ittifoqi va Innovatsion Rivojlanish Vazirligi qoshidagiYoshlar Akademiyasi, Oʻzbekiston savdo-sanoat palatasi, O’zbekiston yoshlar tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash markazi, “Raqamli ishonch” jamg’armasi, Jahon Banki va YHHT.
Shuni qoʻshimcha qilish mumkinki, tanlov tashkilotchilari bir nechta loyiha jamoalari oʻrtasida faoliyat va aksaloqa yoʻnalishida yordam koʻrsatadigan ekspertlar vazifasini bajaradigan mentorlar bilan yelkama-yelka ishlaydilar. Ularning maqsadi bir vaqtning oʻzida muhim va amalga tatbiq etishga layoqatli yechimlarni yaratishdan iboratdir. Har bir yoʻnalisjga 4-5 nafar mentor jalb etiladi.
TANLOV QUYIDAGI YOʻNALISHLARDA BOʻLIB OʻTADI:
1. SOGʻLIKNI SAQLASH
2. YORDAMGA MUHTOJ AHOLIGA KOʻMAKLASHISH
3. KICHIK BIZNES VA BANDLIKNI QOʻLLAB-QUVVATLASH
4. JAMOATCHILIKNI QOʻLLAB-QUVVATLASH
5. TAʼLIM
6. XABARDORLIKNI VA XULQ-ATVORNI YAXSHILASH
7. BO'SH VAQTNI SAMARALI O’TKAZISH
8. BOSHQALAR
Tanlovda yuqoridagi mavzularda qamrab olinmagan yechim va gʻoyalarni ham taklif qilish mumkin.
Biz sizning fikringizcha muhim va tanlovga kiritilishi lozim deb hisoblangan har qanday boshqa mavzular boʻyicha innovatorlarni yechimlarni ilgari surishga taklif qilamiz. Gʻoyalarni olgʻa suring va nostandart fikrlashdan uyalmang!
Tanlovda istalgan kishi qatnashishi mumkin. Qiziquvchilar va kompaniyalar roʻyxatdan oʻtish va taklif etilayotgan texnologik yechim gʻoyasini onlayn shaklni toʻldirish orqali taqdim etishlari soʻraladi. Arizalar qabul qilingandan keyin loyihalar koʻrib chiqiladi. Muvaffaqiyatli gʻoya va loyihalar muallif va jamoalari onlayn suhbatga taklif etiladilar. Suhbatdan muvaffaqiyatli o’tgan novatorlar mentorlikdan (onlayn moderatsiya va aqliy hujum) oʻtadilar hamda yakuniy saralash va shartnoma tuzilishidan avval loyihani himoya qiladilar.
Kamida 5-ta istiqbolli loyiha sinovdan o’tkazish va taklif qilingan texnologik yechimlarni amalga tatbiq etish uchun hamkorlar tomonidan taqdim etilgan 10 000 AQSh dollarigacha boʻlgan moliyaviy mablagʻ bilan taʼminlanadi.
Tashkilotchilar eng samarali yechimlar kelgusida moliyalashtirilishi va joriy inqiroz paytida imkon qadar maksimal ehtimoliy samaraga erishish yoʻlida qoʻllanilishini taʼminlash maqsadida COVID-19 tarqalishining oldini olish boʻyicha Respublika maxsus komissiyasiga murojaat qiladilar.
Tanlovda qatnashish talablari, tanlov qoidalari va qoʻshimcha maʼlumot quyidagi havolada taqdim etilgan: http://covid-19challenge.it-park.uz/.

“COVID-19 Challenge 2020” – an online contest for innovative tools and solutions to mitigate the effects of COVID-19 pandemic where young innovators throughout Uzbekistan be able to collaborate and build innovations by combining knowledge, technology, medicine and entrepreneurship to help those affected by the COVID-19 pandemic.
Due to the restrictive measures settled by the government of Uzbekistan in order to combat the spread of the virus in the country, a large number of people has been left without jobs. To date, not only vulnerable citizensbut also particular communities and enterprises. In this respect, this competition is an attempt to create an online platform where innovators can come up with, experiment and create technologies and digital solutions to help cope with this crisis.
With networked and collaborative approach organizers plan to facilitate mobilizing, identifying and deploying technological solutions to critical challenges to minimize and mitigate the social and economic effects of COVID-19 crisis to communities and in particular protect vulnerable segments of the population. The contest is looking for technological solutions that can be deployed quickly and have the potential to rapidly scale nationally.
The contest is jointly organized with: IT Park, Ministry of Employment and Labor Relations, Ministry of Innovative Development, Youth Union, Youth Academy under the Ministry of innovative development, Health Ministry, Youth entrepreneurship development support center of Uzbekistan, Digital Trust Fund, World Bank, OSCE, Chamber of Commerce and Industry.
It is worth adding the contest organizers to work with a team of mentors who will act as experts to assist in the direction of activities and feedback between several project teams. Their purpose is to help teams create solutions that are both meaningful and implementable. For each direction, 4-5 mentors are expected to be involved.
The contest is held in the following tracks:
1 - HEALTHCARE
2 - HELP TO VULNERABLE POPULATIONS
3 - SMALL BUSINESS SUPPORT
4 -COMMUNITY SUPPORT
5 - EDUCATION
6 - IMPROVEMENT OF AWARENESS AND BEHAVIORAL MODELS
7 - LEISURE
8 - ALL OTHERS
Here it’s possible to offer solutions and ideas that are not covered by previous topics.
We invite all innovators to offer solutions for any other topics that you think are important and must be included in the list. So, generate your ideas and feel free to think different!
Any individual has the right to participate in the contest. To join the contest interested interested individuals and companies are asked to register and submit the idea of suggested technology solution by completing online form. Next, submitted applications to be reviewed and successful teams will be invited for an online interview. Innovators that progress past the interview will undergo mentorship (online moderation and brain-storming) and project protection prior to final selection and contracting process.
A minimum of 5 selected projects will be supported with financial contribution of up to $10,000 provided by partners for testing and further deployment of proposed technology solutions.
The contest organizers will work closely with the Special Republican Commission for the COVID-19 spread prevention to ensure the most effective solutions can receive further funding and implementation to achieve the maximum possible effect within the current crisis.
Participation requirements, contest rules and additional information are available here: http://covid-19challenge.it-park.uz/