O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2023-yil 31-maydagi PQ-171-son qarori bilan tasdiqlangan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi masalalariga bag‘ishlangan muhim sanalar bo‘yicha o‘tkaziladigan tadbirlar taqvim rejasining 4-bandiga muvofiq, 2024-yil 20-mart kuni respublikamizda “Yer kuni” nishonlanish, 5-bandiga muvofiq 2024-yil 23-mart kuni respublikamizda “Butunjahon meteorologiya kuni”ni nishonlash belgilangan.
Shu munosabat bilan TDIU Samarqand filialida “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi professor-o‘qituvchilari rahbarligida 2024 yil 28-mart kuni soat 13 30 da 411-A auditoriyada filial yoshlar o‘rtasida “Yer sharini asraylik” mavzusida davra suhbatlari o‘tkazildi.

The branch organized an event on the theme ...
Approved by the decision of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for the effective organization of activities of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change” dated May 31, 2023 PQ-171 In accordance with paragraph 4 of the calendar of events On important dates related to environmental protection and climate change, in our republic, on March 20, 2024, “Earth Day” will be celebrated, according to paragraph 5, on March 23, 2024, it is planned to celebrate “World Meteorological Day” in our republic.
In this regard, in the Samarkand branch of the TDIU, under the guidance of professors and teachers of the department of “Natural, social sciences and physical education,” on March 28, 2024, an event was held among the youth of the branch on the topic “Protect the Earth.”
Professors and teachers of the department “Natural, social sciences and physical education” associate professor U. Khudoyorov, associate professors of the department Z. Bobomuradov, I. Khamdamova and assistant Yu. Isomiddinov made an ambiguous speech at a round discussion of the topic “Let's Protect the Earth.”