O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 18- yanvardagi 16-son buyrug’i asosida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazilishini ma’lum qilamiz.
Xalqaro Mintaqaviy fanlar assotsiatsiyasi (RSAI-Portugaliya) bilan Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali hamkorlikda Markaziy Osiyoda barqaror mintaqaviy rivojlanish bo‘yicha II-xalqaro ilmiy konferensiyasi tashkil etiladi. Konferensiya davomida Shvetsiyaning KTH Qirollik Texnologiya Instituti doktori, professor Hans Westlund, Italiyaning Milan Politexnika Universiteti professori Andrea Caragliu, Portugaliyaning Mintaqaviy rivojlanish Assotsiatsiyasi direktori Tomas Dentinho, Braziliyaning San Paulo universiteti professori Eduardo Haddad, AQSHning Toledo universiteti professori Neil Red va boshqa nufuzli mehmonlar tomonidan iqtisodiy geografiya, mintaqaviy rivojlanish, siyosiy iqtisodiyot, raqamli iqtisodiyot, barqaror rivojlanish, yashil iqtisodiyot kabi yo’nalishlarda seminar treninglar va ma’ruzalar tashkil etiladi. Konferensiyaning asosiy maqsadi zamonaviy fanlar oldidagi muammolarni muhokama qilish va ularga yechim topish maqsadida ilm olamiga endi kirib kelayotgan yosh va yuqori tajribali olimlar o’rtasida hamkorlikni rivojlantirish hisoblanadi. Konferensiyada yosh olimlarning ishtirok etishi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali tomonidan har tomonlama qo’llab quvvatlanadi va nufuzli olimlar bilan yuzma-yuz fikr almashish uchun barcha sharoitlar yaratiladi. Ushbu konferensiyaga tegishli talablarga rioya qilingan holda yuborilgan maqolalar orasida yuqori nufuzli olimlardan tashkil topgan komissiya tomonidan eng yaxshilari tanlab olinib, Scopus bazasida Q2 kvartilga kiritilgan jurnalda chop etiladi.
Tadqiqotchilar o'zlarining ilmiy ishlarini (abstract yoki to’liq maqola, tezis) taqdim etish orqali konferentsiyada ishtirok etishga taklif qilinadi. Ilmiy maqolalarni statistik tahlil, chiziqli dasturlash, grafik vizualizatsiya, korrelyatsion regression tahlil, vaqt qatorlari tahlili, tarmoqli tahlil, neyron tarmoqlar yoki boshqa zamonaviy tadqiqot usullarini qo’llagan hamda IMRAD (Introduction, Methodology, Results and Analysis, Discussion) tuzilmasiga rioya qilgan holda yuborish tavsiya etiladi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaga qabul qilinadigan maqolalar va tezislar yo'nalishi hamda konferensiyaga oid barcha ma'lumotlar quyidagi havolada:

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета будет организована международная научно-практическая конференция.
На основании приказа Министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан №16 от 18 января 2024 года сообщаем Вам, что в Самаркандском филиале Ташкентского государственного университета будет проведена международная научно-практическая конференция. экономики.
Вторая международная научная конференция по устойчивому региональному развитию в Центральной Азии будет организована совместно с Международной ассоциацией региональных наук (RSAI-Португалия) и Самаркандским филиалом Ташкентского государственного экономического университета. В ходе конференции профессор Ханс Вестлунд, доктор шведского Королевского технологического института KTH, Андреа Каралью, профессор Миланского политехнического университета Италии, Томас Дентиньо, директор Ассоциации регионального развития Португалии, Эдуардо Хаддад, профессор Университета Сан-Паулу, Бразилия, Нил Ред, профессор Университета Толедо, США, и другие высокие гости обсудили экономическую географию, региональное развитие, политическую экономию, цифровую экономику, устойчивое развитие, зеленую экономику, организованы семинары-тренинги и лекции. Основная цель конференции – развитие сотрудничества между молодыми и многоопытными учеными, только вступающими в мир науки, с целью обсуждения проблем, стоящих перед современной наукой, и поиска их решений. Участие молодых ученых в конференции будет полностью поддержано Самаркандским филиалом Ташкентского государственного экономического университета, а также будут созданы все условия для живого обмена идеями с влиятельными учеными. Среди статей, представленных на эту конференцию, лучшие будут выбраны комитетом весьма уважаемых ученых и опубликованы в журнале, входящем во второй квартиль базы данных Scopus.
Исследователи приглашаются принять участие в конференции, представив свою научную работу (реферат или полную статью, диссертацию). Присылайте научные статьи с использованием статистического анализа, линейного программирования, графической визуализации, корреляционно-регрессионного анализа, анализа временных рядов, сетевого анализа, нейронных сетей или других современных методов исследования и рекомендуется следовать структуре IMRAD (Введение, Методология, Результаты и анализ, Обсуждение).
Направление статей и тезисов, принимаемых на международную научно-практическую конференцию, а также вся информация о конференции доступна по следующей ссылке: