O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 18- yanvardagi 16-son buyrug’i asosida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazilishini ma’lum qilamiz.
Xalqaro Mintaqaviy fanlar assotsiatsiyasi (RSAI-Portugaliya) bilan Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali hamkorlikda Markaziy Osiyoda barqaror mintaqaviy rivojlanish bo‘yicha II-xalqaro ilmiy konferensiyasi tashkil etiladi. Konferensiya davomida Shvetsiyaning KTH Qirollik Texnologiya Instituti doktori, professor Hans Westlund, Italiyaning Milan Politexnika Universiteti professori Andrea Caragliu, Portugaliyaning Mintaqaviy rivojlanish Assotsiatsiyasi direktori Tomas Dentinho, Braziliyaning San Paulo universiteti professori Eduardo Haddad, AQSHning Toledo universiteti professori Neil Red va boshqa nufuzli mehmonlar tomonidan iqtisodiy geografiya, mintaqaviy rivojlanish, siyosiy iqtisodiyot, raqamli iqtisodiyot, barqaror rivojlanish, yashil iqtisodiyot kabi yo’nalishlarda seminar treninglar va ma’ruzalar tashkil etiladi. Konferensiyaning asosiy maqsadi zamonaviy fanlar oldidagi muammolarni muhokama qilish va ularga yechim topish maqsadida ilm olamiga endi kirib kelayotgan yosh va yuqori tajribali olimlar o’rtasida hamkorlikni rivojlantirish hisoblanadi. Konferensiyada yosh olimlarning ishtirok etishi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali tomonidan har tomonlama qo’llab quvvatlanadi va nufuzli olimlar bilan yuzma-yuz fikr almashish uchun barcha sharoitlar yaratiladi. Ushbu konferensiyaga tegishli talablarga rioya qilingan holda yuborilgan maqolalar orasida yuqori nufuzli olimlardan tashkil topgan komissiya tomonidan eng yaxshilari tanlab olinib, Scopus bazasida Q2 kvartilga kiritilgan jurnalda chop etiladi.
Tadqiqotchilar o'zlarining ilmiy ishlarini (abstract yoki to’liq maqola, tezis) taqdim etish orqali konferentsiyada ishtirok etishga taklif qilinadi. Ilmiy maqolalarni statistik tahlil, chiziqli dasturlash, grafik vizualizatsiya, korrelyatsion regression tahlil, vaqt qatorlari tahlili, tarmoqli tahlil, neyron tarmoqlar yoki boshqa zamonaviy tadqiqot usullarini qo’llagan hamda IMRAD (Introduction, Methodology, Results and Analysis, Discussion) tuzilmasiga rioya qilgan holda yuborish tavsiya etiladi.
Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaga qabul qilinadigan maqolalar va tezislar yo'nalishi hamda konferensiyaga oid barcha ma'lumotlar quyidagi havolada:

An international scientific and practical conference is organized in ...
An international scientific and practical conference will be organized at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
Based on the order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan No. 16 dated January 18, 2024, we inform you that an international scientific and practical conference will be held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
The 2nd International Scientific Conference on Sustainable Regional Development in Central Asia will be organized in cooperation with the International Association of Regional Sciences (RSAI-Portugal) and the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics. During the conference, seminar trainings and lectures are organized by distinguished guests as Professor Hans Westlund, Doctor of the Swedish KTH Royal Institute of Technology, Andrea Caragliu, Professor of the Milan Polytechnic University of Italy, Tomás Dentinho, Director of the Regional Development Association of Portugal, Eduardo Haddad, Professor of the University of São Paulo, Brazil, Neil Red, Professor of the University of Toledo, USA, in such areas as economic geography, regional development, political economy, digital economy, sustainable development, green economy. The main purpose of the conference is to develop cooperation between young and highly experienced scientists who are just entering the world of science in order to discuss the problems facing modern sciences and find solutions to them. The participation of young scientists in the conference will be fully supported by the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, and all conditions will be created for face-to-face exchange of ideas with influential scientists. Among the articles submitted for this conference, the best ones will be selected by a committee of highly respected scientists and will be published in a journal included in the Q2 quartile of the Scopus database.
Researchers are invited to participate in the conference by presenting their scientific work (abstract or full article, thesis). It's recommended to use statistical analysis, linear programming, graphical visualization, correlation regression analysis, time series analysis, network analysis, neural networks or other modern research methods and following the IMRAD (Introduction, Methodology, Results and Analysis, Discussion) structure.
The direction of articles and theses accepted for the international scientific and practical conference, as well as all information about the conference, is available at the following link: