Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Hayot naqadar goʻzal” shiori ostida psixologik trening bo'lib o'tdi.
2024-yilning 31-yanvar kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Oripov Zarifbay tomonidan, Iqtisodiyot fakulteti 2-bosqich talaba-yoshlariga “Hayot naqadar goʻzal” shiori ostida psixologik trening oʻtkazildi.
Filiali psixologi Oripov Zarifbay hamda Iqtisodiyot fakulteti yoshlar bilan ishlash bo'yicha dekan o'rinbosari B.Qo'ziboyev va talabalar ishtirokida talaba-yoshlar oʻquv faoliyatida uchrashi mumkin boʻlgan noxush xolatlarni oldini olish maqsadida “Hayot naqadar goʻzal” shiori ostida psixologik treningda, talab-yoshlarga hayotning bebaxo ne’mat ekanligi, umurning har daqiqasidan unumli foydalanish uchun har bir inson o'z oldiga maqsad qo'yishi, bo'sh vaqtni to‘g‘ri taqsimlash, o‘qishida, shaxsiy hayotidagi har bir ishining natijasidan ko‘ra ko‘proq oqibatini o‘ylab bajarishini hayotiy misollar bilan tushuntirib berdi.

A psychological training was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics under the slogan "How beautiful life is".
On January 31, 2024, psychologist Oripov Zarifbay of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics conducted psychological training for students of the 2nd level of the Faculty of Economics under the slogan "How beautiful life is."
Branch psychologist Oripov Zarifbay and Deputy Dean of the Faculty of Economics B. Koziboyev and students participated in psychological training under the slogan "How beautiful life is" in order to prevent unpleasant situations that students may encounter in their educational activities. to young people that life is a priceless blessing, that every person should set a goal for himself in order to make the most of every moment of his life, that the right distribution of free time is more important than the result of his work in his studies and personal life He explained with life examples that he should think about the consequences.
The seminar-training was conducted in a sincere question-and-answer format and they received answers to their questions.