“Bir million dasturchi” loyihasi orqali AQShning “Coursera” kompaniyasining onlayn ta’lim resurslaridan foydalanib, yuqori oylik to‘lanadigan ishga joylashish hamda qo‘shimcha daromad topish imkoniyatiga ega bo‘lishni xohlaysizmi! Unda marhamat!!!
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi ““O‘zbekiston – 2030” strategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ–300-son qarorining 1-ilovasi 54-bandida “Bir million dasturchi” loyihasini kengaytirish orqali eng iqtidorli yoshlarni tanlab olib, xalqaro nufuzli kompaniyalar talablariga mos dasturlar asosida xalqaro IT bozoriga tayyorlash vazifasi belgilangan.
• Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan yoshlarga “Bir million dasturchi” loyihasining https://uzbekcoders.uz platformasi orqali AQShning “Coursera” kompaniyasining onlayn ta’lim resurslaridan foydalanish imkoniyati yaratilgan.
• Ushbu loyiha doirasida 2023-2025-yillarda 1,2 mln. nafar yoshlar 8 ta yo‘nalishdagi onlayn kurslardan bepul o‘qitish rejalashtirilgan hamda IT-Park tomonidan barcha kontentlardan foydalanish imkoniyatini beruvchi jami 10 ming dona litsenziya sotib olish rejalashtirilgan.
• Ma’lumot uchun: Coursera sertifikatlari butun dunyoda tan olingan bo‘lib, yoshlarga yuqori oylik to‘lanadigan ishga joylashishlariga hamda qo‘shimcha daromad topishlariga imkoniyat yaratadi.
• Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining “Xalqaro IT-sertifikatlarga ega yosh mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021-yil 19-maydagi 310-son qarori bilan yoshlarning xalqaro IT-sertifikatlarini olish xarajatlarining 50 foizgacha bo‘lgan qismini qoplab berish tartibi joriy etilgan hamda “Xalqaro IT- sertifikatlar ro‘yxati” tasdiqlangan.
Xalqaro IT-sertifikatlarga ega yoshlarning o‘qishi hamda ularning xalqaro IT-sertifikatlarni olishi uchun sarf qilgan xarajatlarining 50 foizgacha bo‘lgan qismi qoplab berish TARTIBI
• 1. Talabgor, xalqaro IT-sertifikatni olganidan so’ng, https://my.gov.uz/ru/service/622 portali orqali ro‘yxatdan o‘tib, murojaat qoldiradi (Sertifikat berilgan sanadan boshlab 180 kalendar kun mobaynida);
• 2. Ishchi organ talabgorning arizasi va hujjatlarini ko‘rib chiqadi hamda talabgor tomonidan taqdim qilingan xalqaro IT-sertifikatni verifikatsiyadan o‘tkazadi;
• 3. Ishchi organ talabgorning hujjatlarini umumlashtirib, moliyalashtirish yuzasidan takliflarni vakolatli organga kelishish uchun kiritadi;
• 4. Xalqaro IT-sertifikatning haqiqiyligi tasdiqlanmaganda bu haqida talabgorga https://my.gov.uz  portali orqali xabar yuboradi;
• 5. Vakolatli organ tomonidan, xarajatlarni moliyalashtirish yuzasidan kiritilgan takliflar kelishib beriladi;
• 6. Ishchi organ talabgor ko‘rsatgan hisob-varaqqa tegishli pul mablag‘larini yo‘naltiradi.
Xalqaro IT-sertifikatning darajasiga oid xarajatlarining qoplanishi mezonlari: boshlang‘ich – 30%; o‘rta – 40% va professional – 50%.

Информация о международно признанных ИТ-сертификатах.
Хотите иметь возможность получить высокооплачиваемую работу и получать дополнительный доход, используя образовательные онлайн-ресурсы американской компании «Coursera» в рамках проекта «Один миллион программистов»! Спасибо!!!
Приложение 1 постановления Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года «О мерах по своевременной реализации стратегии «Узбекистан-2030» в 2023 году» PQ-300 54 Задача отбора наиболее талантливой молодежи и подготовка их к международному ИТ-рынку на основе программ, отвечающих требованиям международных престижных компаний путем расширения проекта «Один миллион программистов», определенного в пункте -.
В целях обеспечения реализации данной задачи Министерством цифровых технологий создана возможность использования молодежью образовательных онлайн-ресурсов американской компании «Coursera» через платформу https://uzbekcoders.uz программы «Один миллион разработчиков». " проект.
В рамках этого проекта в 2023-2025 годах будет выделено 1,2 млн. планируется проводить бесплатное обучение молодежи онлайн-курсами по 8 направлениям, а «ИТ-Парк» планирует приобрести в общей сложности 10 000 лицензий, позволяющих использовать весь контент.
Для справки: Сертификаты Coursera признаются во всем мире и позволяют молодым людям получить высокооплачиваемую работу и получать дополнительный доход.
Также постановлением Кабинета Министров «О мерах по поддержке молодых специалистов международными ИТ-сертификатами» от 19 мая 2021 года № 310 до 50 процентов расходов на получение международных ИТ-сертификатов для молодежи предусмотрен порядок выдачи введено покрытие и утвержден «Перечень международных ИТ-сертификатов».
ПОРЯДОК возмещения до 50% расходов молодых людей, имеющих международные ИТ-сертификаты, и их расходов на получение международных ИТ-сертификатов
1. После получения международного ИТ-сертификата заявитель регистрируется и подает заявление через портал https://my.gov.uz/ru/service/622 (в течение 180 календарных дней с момента выдачи сертификата);
2. Рабочий орган рассматривает заявку и документы заявителя и проверяет международный сертификат ИТ, предоставленный заявителем;
3. Рабочий орган обобщает документы заявителя и вносит предложения по финансированию в уполномоченный орган на согласование;
4. Если действительность международного IT-сертификата не будет подтверждена, заявителю будет отправлено сообщение об этом через портал https://my.gov.uz;
5. Предложения уполномоченного органа по финансированию расходов согласовываются;
6. Рабочий орган направляет денежные средства на счет, указанный заявителем.
Критерии возмещения уровня международного ИТ-сертификата: начальный – 30%; средний - 40% и профессиональный - 50%.