“Bir million dasturchi” loyihasi orqali AQShning “Coursera” kompaniyasining onlayn ta’lim resurslaridan foydalanib, yuqori oylik to‘lanadigan ishga joylashish hamda qo‘shimcha daromad topish imkoniyatiga ega bo‘lishni xohlaysizmi! Unda marhamat!!!
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi ““O‘zbekiston – 2030” strategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ–300-son qarorining 1-ilovasi 54-bandida “Bir million dasturchi” loyihasini kengaytirish orqali eng iqtidorli yoshlarni tanlab olib, xalqaro nufuzli kompaniyalar talablariga mos dasturlar asosida xalqaro IT bozoriga tayyorlash vazifasi belgilangan.
• Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan yoshlarga “Bir million dasturchi” loyihasining https://uzbekcoders.uz platformasi orqali AQShning “Coursera” kompaniyasining onlayn ta’lim resurslaridan foydalanish imkoniyati yaratilgan.
• Ushbu loyiha doirasida 2023-2025-yillarda 1,2 mln. nafar yoshlar 8 ta yo‘nalishdagi onlayn kurslardan bepul o‘qitish rejalashtirilgan hamda IT-Park tomonidan barcha kontentlardan foydalanish imkoniyatini beruvchi jami 10 ming dona litsenziya sotib olish rejalashtirilgan.
• Ma’lumot uchun: Coursera sertifikatlari butun dunyoda tan olingan bo‘lib, yoshlarga yuqori oylik to‘lanadigan ishga joylashishlariga hamda qo‘shimcha daromad topishlariga imkoniyat yaratadi.
• Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining “Xalqaro IT-sertifikatlarga ega yosh mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021-yil 19-maydagi 310-son qarori bilan yoshlarning xalqaro IT-sertifikatlarini olish xarajatlarining 50 foizgacha bo‘lgan qismini qoplab berish tartibi joriy etilgan hamda “Xalqaro IT- sertifikatlar ro‘yxati” tasdiqlangan.
Xalqaro IT-sertifikatlarga ega yoshlarning o‘qishi hamda ularning xalqaro IT-sertifikatlarni olishi uchun sarf qilgan xarajatlarining 50 foizgacha bo‘lgan qismi qoplab berish TARTIBI
• 1. Talabgor, xalqaro IT-sertifikatni olganidan so’ng, https://my.gov.uz/ru/service/622 portali orqali ro‘yxatdan o‘tib, murojaat qoldiradi (Sertifikat berilgan sanadan boshlab 180 kalendar kun mobaynida);
• 2. Ishchi organ talabgorning arizasi va hujjatlarini ko‘rib chiqadi hamda talabgor tomonidan taqdim qilingan xalqaro IT-sertifikatni verifikatsiyadan o‘tkazadi;
• 3. Ishchi organ talabgorning hujjatlarini umumlashtirib, moliyalashtirish yuzasidan takliflarni vakolatli organga kelishish uchun kiritadi;
• 4. Xalqaro IT-sertifikatning haqiqiyligi tasdiqlanmaganda bu haqida talabgorga https://my.gov.uz  portali orqali xabar yuboradi;
• 5. Vakolatli organ tomonidan, xarajatlarni moliyalashtirish yuzasidan kiritilgan takliflar kelishib beriladi;
• 6. Ishchi organ talabgor ko‘rsatgan hisob-varaqqa tegishli pul mablag‘larini yo‘naltiradi.
Xalqaro IT-sertifikatning darajasiga oid xarajatlarining qoplanishi mezonlari: boshlang‘ich – 30%; o‘rta – 40% va professional – 50%.

Information on international certificates in the field of IT
Do you want to have the opportunity to get a high-paying job and earn extra income using the online educational resources of the US company "Coursera" through the project "One million programmers"! Thank you!!!
Appendix 1 of the decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 11, 2023 "On measures to implement the "Uzbekistan-2030" strategy in 2023 in a timely manner" PQ-300 54 The task of selecting the most talented young people and preparing them for the international IT market on the basis of programs that meet the requirements of international prestigious companies by expanding the "One Million Programmer" project is defined in paragraph -.
In order to ensure the implementation of this task, the Ministry of Digital Technologies created an opportunity for young people to use the online educational resources of the American company "Coursera" through the https://uzbekcoders.uz platform of the "One Million Developers" project.
Within the framework of this project, in 2023-2025, 1.2 mln. it is planned to teach young people free of charge online courses in 8 areas, and IT-Park plans to purchase a total of 10,000 licenses that allow the use of all content.
For information: Coursera certificates are recognized all over the world and allow young people to get high-paying jobs and earn extra income.
Also, by the decision of the Cabinet of Ministers "On measures to support young professionals with international IT certificates" dated May 19, 2021 No. 310, up to 50 percent of the costs of obtaining international IT certificates for young people the procedure for issuing cover was introduced and the "List of International IT-certificates" was approved.
PROCEDURE for reimbursing up to 50% of the expenses of young people with international IT certificates and their expenses for obtaining international IT certificates
1. After receiving the international IT certificate, the applicant registers and submits an application through the https://my.gov.uz/ru/service/622 portal (within 180 calendar days from the date of issuance of the certificate);
2. The working body reviews the applicant's application and documents and verifies the international IT certificate provided by the applicant;
3. The working body summarizes the applicant's documents and submits proposals for financing to the authorized body for agreement;
4. If the validity of the international IT-certificate is not confirmed, it will send a message about this to the applicant through the https://my.gov.uz portal;
5. Proposals made by the authorized body regarding the financing of expenses are agreed upon;
6. The working body directs the funds to the account specified by the applicant.
Reimbursement criteria for the level of international IT certificate: initial - 30%; medium - 40% and professional - 50%.