Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali talabalarining TTJga joylashishi uchun yengillik va qulaylik yaratish maqsadida imtiyoz va imkoniyatlar yaratildi. Hujjatlar joriy yilning 1 oktabrigacha qabul qilinadi.
Talabalar turarjoyi 2023 yilning 10 oktabridan foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Shu munosabat bilan turarjoyga ehtiyoji bor talabalardan arizalar qabul qilinmoqda. Talabalar turarjoyidan o‘rinlar belgilangan mezonlar asosida ajratiladi. Shu sababli tasdiqlovchi xujjatlarni yuklashni unutmang

Accommodation of students in hostels has started in the ...
Accommodation of students of Samarkand branch of Tashkent State University of Economics has started.
Privileges and opportunities have been created in order to make it easy and convenient for the students of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics to settle in the TTJ. Documents will be accepted until October 1 of this year.
The student residence is planned to be commissioned on October 10, 2023. In this regard, applications are being accepted from students who need accommodation. Places in student housing are allocated based on established criteria. So don't forget to upload supporting documents