Sportning shaxmat va shashka turlari bo’yicha "Universiada" musobaqalarining viloyat ...
Viloyat miqyosida sportning shaxmat va shashka turlari bo’yicha "Universiada" musobaqalari o’tkazildi.
“Universiada” sport musobaqalarini o’tkazish bo’yicha tashkiliy qo’mitaning 2023-yil 23-yanvardagi 18-sonli xatiga asosan  O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar mahkamasining 2022-yil 25-iyuldagi “Oliy ta’lim muassasalari o’rtasida “Universiada-2022” sport musobaqalarini Respublika  final bosqichini o’tkazishga tayyorgarlik ko’rish to’g’risida’gi 167-sonli xatida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan talabalarni ommaviy sportga jalb etish maqsadida  sportning shaxmat va shashka turlari bo’yicha  Samarqand viloyat oliy ta’lim muassasalari o’rtasida viloyat bosqichi musobaqalar  o’tkazildi.2023-yil 27-28 yanvar kunlari  sportning shaxmat va shashka turlari bo’yicha  Samarqand viloyat oliy ta’lim muassasalari o’rtasida viloyat bosqichi musobaqalar  o’tkazildi.
“Universiada” sport musobaqalarini o’tkazish bo’yicha tashkiliy qo’mitaning 2023-yil 23-yanvardagi 18-sonli xatiga asosan  O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar mahkamasining 2022-yil 25-iyuldagi “Oliy ta’lim muassasalari o’rtasida “Universiada-2022” sport musobaqalarini Respublika  final bosqichini o’tkazishga tayyorgarlik ko’rish to’g’risida’gi 167-sonli xatida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan talabalarni ommaviy sportga jalb etish maqsadida 2023-yil 27-28 yanvar kunlari  sportning shaxmat va shashka turlari bo’yicha  Samarqand viloyat oliy ta’lim muassasalari o’rtasida viloyat bosqichi musobaqalar  o’tkazildi.
Ushbu musobaqada fililal talabalaridan shaxmat musobaqasida o’gil bolalar o’rtasida o’tkazilgan musobaqada Oziq-ovqat iqtisodiyoti ta’lim yo’nalishi ORI-220 guruhi talabasi R.Aktamov va qizlar o’rtasida Bank ishi ta’lim yo’nalishi BI-220 M.Xamidova, shashka musobaqasida esa Buxgalteriya va audit ta’lim yo’nalishi BX-120 guruhi talabasi A.Irisqulov va qizlar o’rtasida Bank ishi ta’lim yo’nalishi BI-121 guruhi talabasi R.Kenjaboyevalar ishtirok etishdi. Musobaqada filial talabalaari faol ishtirok etib, shashka musobaqasida Buxgalteriya va audit ta’lim yo’nalishi BX-120 guruhi talabasi Aizbek Irisqulov 3-orinni qo’lga kiritdi.
G’olib va sovrindorlar Samarqand davlat universiteti tomonidan diplom va estalik sovg’alar bilan taqdirlandi.

Состоялся региональный этап соревнований «Универсиада» по шахматам и шашкам.
Согласно письму № 18 от 23 января 2023 года оргкомитета по проведению спортивных соревнований Универсиады, решению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 июля 2022 года «Универсиада между высшими учебными заведениями»-2022» в в целях привлечения обучающихся к массовым видам спорта в связи с выполнением задач, указанных в письме № 167 по подготовке к республиканскому заключительному этапу спортивных соревнований, по шахматам и шашкам Самаркандской области высших учебных заведений районного уровня были проведены соревнования 27-28 января 2023 года между высшими учебными заведениями Самаркандской области были проведены соревнования областного уровня по видам спорта по шахматам и шашкам.
Согласно письму № 18 от 23 января 2023 года оргкомитета по проведению спортивных соревнований Универсиады, решением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 июля 2022 года «Между высшими учебными заведениями «2022» в порядке для привлечения обучающихся к массовым видам спорта в связи с выполнением задач, указанных в письме № 167 о подготовке к заключительному этапу спортивных соревнований, 27-28 января 2023 года будут проведены соревнования по шахматам и шашкам. среди высших учебных заведений Самаркандской области.
В данном соревновании среди юношей было проведено соревнование по шахматам между студентами отделения Актамовым Р., студентом Пищевого хозяйства группы ПХ-220, и Банковским Бизнесом, студентом ББ-220 М В соревнованиях по шашкам приняли участие Хамидова И., Ирискулов А., студентка кружка «Бухгалтерский учет и аудит», и Кенжабоева Р., студентка кружка «Банковское дело» БД-121. Студенты филиала приняли активное участие в соревнованиях, и Айзбек Ирискулов, студент группы  Учета и Аудита, занял 3 место в соревнованиях по шашкам.
Победители и призеры были награждены дипломами и памятными подарками от Самаркандского государственного университета.