Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida qo'shma ta'lim dasturi imtihonlari o'tkazilish vaqti e'lon qilindi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali qo’shma ta'lim dasturi uchun 1-bosqich imtihoni 29.09.2022 yil soat 09.00 da bo’lib o'tishini ma'lum qilamiz.
Bakalavriat uchun:
✅“Iqtisodiyot (Oziq-ovqat tizimlarini boshqarish)” yo‘nalishiga Matematika va Biologiya fanlaridan;
✅“Axborot tizimlari va texnologiyalari (Raqamli boshqaruv va barqaror rivojlanish)” yo‘nalishiga Matematika fanidan;
✅“Raqamli iqtisodiyot (Biznes Boshqaruvi)” yo‘nalishiga Matematika fanidan.
⛔️ 1-bosqich imtihoni yozma shaklida o‘tkaziladi. Maksimal ball - 100 ball.
⚠️ 2-bosqich imtihonlarida qatnashish uchun abituriyent maksimal ballning kamida 30% ini to’plashi lozim.

The time of joint education program exams in the Samarkand branch of Tashkent State University of Economics has been announced.
We inform you that the 1st stage exam for the joint educational program of Samarkand branch of Tashkent State University of Economics will be held on 29.09.2022 at 09.00.
For undergraduates:
✅Mathematics and Biology to the "Economics (Management of Food Systems)" course;
"Information systems and technologies (Digital management and sustainable development)" from Mathematics;
✅Mathematics major in "Digital Economy (Business Management)".
⛔️ The 1st stage exam is conducted in written form. The maximum score is 100 points.
⚠️ To participate in the 2nd stage exams, the applicant must score at least 30% of the maximum points.
We ask you to come with your passport (or identity document).
Address: Samarkand city, Samarkand branch of Tashkent State University of Economics, Professorlar street, 51.