Filialda qo'shma ta'lim dasturi
TOSHKENT DAVLAT IQTISODIYOT UNIVERSITETI SAMARQAND FILIALIDA XORIJIY OLIY TA'LIM MUASSASALARI BILAN QO'SHMA TA'LIM DASTURLARI UCHUN QABUL.
TOSHKENT DAVLAT IQTISODIYOT UNIVERSITETI SAMARQAND FILIALIDA XORIJIY OLIY TA'LIM MUASSASALARI BILAN QO'SHMA TA'LIM DASTURLARIGA QABUL AMALGA OSHIRILMOQDA
Joriy yilning 07 iyuldan 31 avgustgacha Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida 2022/2023 o'quv yili uchun Germaniya, Latviya va Malayziya davlatlari bilan hamkorlikda bakalavriat va magistratura ta'lim yo'nalishlari hamda mutaxassisliklari bo'yicha qo'shma ta'lim dasturlariga qabul amalga oshirilmoqda.
Bakalavriat
Germaniya Federativ Respublikasining Vayenshtefan-Triezdorf amaliy fanlar universiteti bilan hamkorlikda:
“Iqtisodiyot (Oziq-ovqat tizimlarini boshqarish)” qo'shma ta'lim dasturi (qabul kvotasi 25 o'rin). O'qish muddati 4 yil (2,5+1,5).
Ta'lim tili – O'zbekistonda o'zbek tili, Germaniyada nemis tili. Kirish imtihon bloklari: biologiya, matematika, ingliz tili.
Latviya amaliy bilimlar va texnologiyalar universiteti bilan hamkorlikda:
“Axborot tizimlari va texnologiyalari (Raqamli boshqaruv va barqaror rivojlanish)” qo'shma ta'lim dasturi (qabul kvotasi 25 o'rin). O'qish muddati 4 yil (2+2).
Ta'lim tili – O'zbekistonda o'zbek tili, Latviyada ingliz tili. Kirish imtihon bloklari: matematika, ingliz tili.
Malayziyaning Linkoln Universitet Kolleji bilan hamkorlikda:
A) “Raqamli iqtisodiyot (Bachelor in Business Administration)” qo'shma ta'lim dasturi (qabul kvotasi 28 o'rin). O'qish muddati 4 yil (2+2).
Ta'lim tili – O'zbekistonda o'zbek tili, Malayziyada ingliz tili. Kirish imtihon bloklari: matematika, ingliz tili.
B) “Buxgalteriya hisobi va audit (Bachelor of Business Administration in Accounting)” qo'shma ta'lim dasturi (qabul kvotasi 28 o'rin). O'qish muddati 4 yil (2+2).
Magistratura
“Iqtisodiyot (Master of Business Administration in Islamic Banking)” qo'shma ta'lim dasturi (qabul kvotasi 8 o'rin). O'qish muddati 2 yil (1+1).

Joint training program at the branch
ADMISSION TO JOINT EDUCATIONAL PROGRAMS WITH FOREIGN HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS IS BEING IMPLEMENTED IN THE SAMARKAND BRANCH OF TASHKENT STATE ECONOMIC UNIVERSITY
From July 7 to August 31 of this year at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics for the 2022/2023 academic year in cooperation with the countries of Germany, Latvia and Malaysia, admission to joint educational programs in bachelor's and master's education areas and specialties is being implemented.
Undergraduate
In cooperation with the University of Applied Sciences Weinstein-Triezdorf of the Federal Republic of Germany:
"Economics (Management of Food Systems)" joint educational program (admission quota 25 places). Study period is 4 years (2.5+1.5).
The language of education is Uzbek in Uzbekistan, German in Germany. Entrance exam blocks: biology, mathematics, English.
In cooperation with the Latvian University of Applied Sciences and Technologies:
Joint educational program "Information systems and technologies (Digital management and sustainable development)" (admission quota 25 places). Study period is 4 years (2+2).
The language of education is Uzbek in Uzbekistan, English in Latvia. Entrance exam blocks: mathematics, English.
In partnership with Lincoln University College Malaysia:
A) "Digital economy (Bachelor in Business Administration)" joint educational program (admission quota 28 places). Study period is 4 years (2+2).
The language of education is Uzbek in Uzbekistan, English in Malaysia. Entrance exam blocks: mathematics, English.
B) "Accounting and Auditing (Bachelor of Business Administration in Accounting)" joint educational program (admission quota 28 places). Study period is 4 years (2+2).
Master's
"Economics (Master of Business Administration in Islamic Banking)" joint educational program (admission quota 8 places). Study period is 2 years (1+1).
Those who wish to study in these joint educational programs are required to enter the relevant information through the official website of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics (www.sbtsue.uz) and upload electronic copies of the following documents (scanned, not photos) in PDF format will be done.
1. Certificate or diploma (bachelor's diploma for master's degree), with an appendix of obtained grades;