TDIU Samarqand filialida O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o'zgartirish va qo'shimchalar kiritish yuzasidan bildirilgan takliflar muhokamasi bo'lib o'tdi.
Joriy yil 5-iyul kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o'zgartirish va qo'shimchalar kiritish yuzasidan bildirilgan takliflar shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Ekologik Partiyasi tomonidan ilgari surilayotgan takliflar tadbir ishtirokchilar tomonidan muhokama qilindi . Ushbu yig'ilishni "O'quv ishlar bo'yicha" direktor o'rinbosari, O'zbekiston Ekologik Partiyasi Samarqand viloyat deputati F. Axrorov hamda Ekologik Partiya Samarqand viloyat kengashi raisi Baxtiyor Abdullayevlar olib borishdi.
Tadbir davomida Konstitutsiyaga kiritilayotgan o'zgarishlarda Ekologik Partiya tomonidan bildirilgan takliflar haqida atroflicha tushuntirishlar berildi. Ishtirokchilar tomonidan ushbu taklif etilgan moddalar atroflicha muhokama qilindi.
Jumladan 40-moddaga kiritilgan o'zgartirish:
O'zbekiston Respublikasi fuqarolari qonunda belgilangan hajmda kafolatlangan bepul tibbiy yordam olishga hamda tez va shoshilinch tibbiy yordamni ham o'z ichiga oladigan kafolatlangan bepul tibbiy yordam olishga haqli.
Davlat Orolbo'yi mintaqasidagi ekologik tizimni himoya qilish va tiklash, ushbu hududni barqaror ijtimoiy, iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha zarur choralar ko'radi.
Yig'ilish davomida, O'EP tomonidan ilgari surilgan takliflar tadbir ishtirokchilari tomonidan qizg'in muhokama qilindi.

На филиале обсуждены предложения о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
5 июля текущего года предложения, внесенные в Самаркандский филиал Ташкентского государственного экономического университета по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан, а также предложения, выдвинутые Экологической партией Республики Узбекистан , обсудили участники мероприятия. Данную встречу вели заместитель директора «Вопросы образования», депутат Самаркандской области Экологической партии Узбекистана Ф.Ахроров и председатель Самаркандского областного Совета Экологической партии Узбекистана Бахтиёр Абдуллаев.
В ходе мероприятия были даны подробные разъяснения по предложениям Экологической партии по вносимым изменениям в Конституцию. Эти предложенные пункты были подробно обсуждены участниками.
Включая поправку к статье 40:
Граждане Республики Узбекистан имеют право на получение гарантированной бесплатной медицинской помощи в размере, установленном законодательством, а также на получение гарантированной бесплатной медицинской помощи, в том числе неотложной и неотложной медицинской помощи.
Государство примет необходимые меры для защиты и восстановления экологической системы в районе Приаралья, устойчивого социально-экономического развития этого региона.